פסיכולוג בכפר סבא

איתור וטיפול בחרדה חברתית

איתור וטיפול בחרדה חברתיתהצעד הראשון לטיפול בחרדה חברתית הוא ההכרה בכך שהאדם סובל ממנה וכי עליו לפנות לקבל עזרה. מבין הדרכים והגישות השונות לטיפול בחרדה היא דווקא קבוצה טיפולית. וזאת משום שהחרדה החברתית אצל אדם מבוגר היא חלק ממערך האישיות שלו. אדם הסובל מההפרעה הוא בדרך כלל בעל דימוי עצמי נמוך, ולוקה בהערכה עצמית ובחששות גם בתחומי חיים אחרים. יכולת ההתמודדות וההסתגלות שלו פגומה והוא סובל מבעיות נוספות הנלוות לחרדה החברתית.
והנה, הטיפול הקבוצתי חושף אותו מהרגע הראשון לאנשים חדשים ולא מוכרים. וכאן, גם אם עצם המילה קבוצה מעוררת אצלו רגשות עזים, הוא מרגיש מוגן. כבר במפגש הראשון עם קבוצה טיפולית קטנה מרגיש המטופל שהחברה אינה מאיימת כפי שחשש אלא תומכת ומפרגנת, וכי הוא איננו היחיד הסובל מאימת הציבור. הטיפול בחרדה הופך להיות מסע נפשי מרתק שחושף קונפליקטים ופחדים שנחרתו בו ועיצבו את אישיותו במהלך חייו. היום גם פסיכולוג בקריות יוכל לתת טיפול בכל רחבי הארץ באמצעות האינטרנט, און ליין.
הטיפול הפסיכולוגי בחרדות חברתיות במסגרת קבוצה טיפולית מתאים למי שמעוניין בטיפול מעמיק, ואיננו נרתע מעבודה קשה, מהתמודדות ומבניית יכולות. הטיפול הקבוצתי מקל על חשיפת הסיבות לחרדה החברתית ולטראומות שיצרו אותה, ובאופן זה מאפשר את התיקון. הסיטואציה החברתית שבמסגרת הקבוצה הטיפולית איננה מאיימת, אלא מכילה ותומכת.
ניתן לטפל בחרדה חברתית גם באמצעות טיפול פסיכולוגי קצר מועד, וזאת במקרים שהיקף הבעיה איננו רחב. בטיפול קצר מועד משלבים בין הגישה הקוגניטיבית הישירה לבין תמיכה רגשית, ובכך מאפשרים למטופל להתמודד עם מצבים חדשים ומאיימים בעזרת ליווי תומך ומעודד, ובו בזמן לבחון ולעבד את עולמו הפנימי הרגשי. אולם טיפול קצר מועד איננו מתאים לכל מטופל, ויש להתאים את הטיפול הנכון בפגישת ההיכרות עם הפונה.